Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Önbizalom a sportban

Önbizalom a sportban

Az Ö N B I Z A L O M a sportban nem más, mint az a magunkba vetett hit, hogy a felmerülő nehézségeket és problémákat képesek vagyunk kezelni, vannak jól bevált megküzdési stratégiáink. Bízunk magunkban, hogy bármi is jön, azzal meg fogunk tudni birkózni.

A “jól bevált” ugye azt is jelenti, hogy az a módszer vagy technika, amit alkalmazunk, az többszörösen kipróbált és bizonyított. Ebből talán következik, hogy

elengedhetetlen a próbálkozás, a folyamatos gyakorlás.

Az önbizalmunk alapját ugyanis részben az adja, hogy miképpen teljesítettünk egy korábbi, hasonló szituációban. Ha az agyunk által visszahívott képpel elégedettek vagyunk, akkor sokkal magabiztosabban tudunk odaállni a jelenlegi helyzethez is.

A belső kritikus

Az önbizalom kérdésének boncolgatása közben a sportolókkal folytatott munkám során mindig elővesszük a

belső kritikusunk által hol hangosabban, hol halkabban mondottakat.

A belső kritikus az, aki folyamatosan beszél hozzánk – akár akarjuk, akár nem. A házi feladat az szokott lenni, hogy megkérem a sportolót, hogy egy erre rendszeresített naplóban edzésről edzésre jegyezze fel, hogy miket “hallott”, hogyan szólt hozzá a belső kritikusa.

Érjük tetten a belső kritikust!

A következő alkalommal elővesszük a naplót és átnézzük a feljegyzéseket. A legtöbbször önostorozó, magát tehetségtelennek, alkalmatlannak, ügyetlennek bemutató mondatokat olvasok.

Mit tesz ilyenkor a mentáltréner?

Először is tudatosítja a sportolóban, hogy az a mód, ahogy magával eddig beszélt, az nem jó irány. Ezután igyekszem olyan egyszerű, bárki által elsajátítható és megtanulható módszereket mutatni, amelyek segítenek elhallgattatni ezeket a negatív hangokat.

Hogyan beszélsz te magadhoz?

Az egyik ilyen, általam nagyon kedvelt technika az, hogy megkérem a sportolót, hogy írjon magáról pár pozitív állítást. Ilyeneket, hogy:

“Ebben a szezonban sokat fejlődtem”,

“Nyomás alatt jellemzően jól teljesítek” vagy

“Szeretem a versenyzés alatt a kiélezett helyzeteket”.

Érdemes ezeket a megerősítéseket egy post-it-re felírni és jól látható helyre kitűzni (tükör, öltöző, stb.). Mindahányszor találkozunk ezekkel a kis cetlikkel, akár hangosan, akár magunkban olvassuk fel őket.

Egy másik technika kipróbálását és alkalmazását is szoktam ilyenkor javasolni és ez a következő: megkérem a sportolót, hogy

idézzen fel olyan szituációkat, amikor az edzője vagy a csapattársa megdicsérte őt, amikor valamiért elismerésben részesült.

A helyzet felidézése közben milyen érzések járják át? Pontosan hol és mikor történt ez? Mit tett azért, hogy megdicsérjék? Miben segítette őt mindez? Megkérem a sportolót, hogy írja le és igyekezzen minél több ilyen szituációt összegyűjteni.

 

 

Benke Gabi írása

Sportcoaching témában ingyenes tartalmakat, szakmai cikkeket osztunk meg és online workshopokat tartunk a Kamasztér Alapítvány „Fejben dől el” Facebook csoportjában, ahova szeretettel várunk.

Ha érdekelnek az egészséges sporttolással kapcsolatos mentális témák vagy szeretnél többet tudni a sportcoaching pozitív lelki hatásairól, vedd fel velünk a kapcsolatot.

Közérdekből nyilvános adatok

Hivatalos név: Kamasztér Alapítvány. Közhasznú szervezet.

Alapító: Dr. Pozsonyi László.

Az alapítvány kezelő és legfőbb szerve az 5 tagú kuratórium.

A kuratórium elnöke: Balog Edina Anna.

A kuratórium titkára: Szedlák Gábor.

A kuratórium tagjai: Duhajné Kiss Ilona, Molnár Árpádné, Benda Károly.

Az alapítvány székhelye és posta címe: 1035 Budapest, Szél utca 3-5 fszt. 20-21.

Adószám: 18112670-1-41.

Bankszámlaszám: 11703006-20069823-00000000.

Bírósági nyilvántartási szám: 8896

Az alapítvány alaptevékenysége a játékon keresztüli készség-, és képesség fejlesztés. Közvetlen célcsoportja a 12-29 év közötti fiatalok. Közvetett célcsoportja a szülők és a pedagógusok. Országosan működő szervezet vagyunk. Tevékenységeinket kihelyezett helyszíneken, illetve a Budapesten található tehetségpontunkban végezzük, melynek címe: 1051 Budapest, Zrínyi utca 5. negyedik emelet 407-es szoba. Tevékenységét önkéntes munkavállalással végzi. Közérdekű önkéntes nyilvántartási szám: 7969.

Éves közhasznúsági jelentések: Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény és a civil szervezetek gazdálkodása, az adománygyűjtés és a közhasznúság egyes kérdéseiről szóló 350/2011. (XII.30.) Korm. rendelet alapján készült közhasznúsági jelentéseink. 2014, 2013, 2012, 2011, 2010

Dokumentumok

Alapító okiratunk a 2014. március 15-én hatályba lépő új Polgári Törvénykönyv szabályai (74/A-74/F.§-ai) alapján készült. A törvényi rendelkezések szerint az alapító okiratunk 2014. március 8-án módosításra került, mely módosítás 2014. 10. 22-ével emelkedett jogerőre.

Alapító okiratunk a 2014. március 15-én hatályba lépő új Polgári Törvénykönyv szabályai (74/A-74/F.§-ai) alapján készült. A törvényi rendelkezések szerint az alapító okiratunk 2014. március 8-án módosításra került, mely módosítás 2014. 10. 22-ével emelkedett jogerőre.