Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

A motiváció szerepe a sportban a visszajelzés, utasítás tükrében

sportcoaching motivacio szerepe

Egy tornász kisfiú került hozzám a napokban, akinek az új gyakorlatok tanulásakor erős szorongásai vannak.

Nevelő edzője gyakran hangoztatta anno „ha nem figyelsz jobban, ki fogod törni a nyakad!” Ahogy mesélte a benne mélyen munkálkodó edzői instrukciókat, eszembe jutott egy régi mondás az én gyerekkoromból. „Ha nem tanulsz rendesen, utcaseprő leszel!

Mindannyian hallottunk már hasonló fenyegető fókuszú, rendre utasítást. Mi a baj vele? Az érzés a baj, amit kelt. A félelem a következményektől, a szorongás a „mi lesz, ha megint nem sikerül” -től. Ez a fajta visszajelzés minden jó szándék ellenére, nem kedvez sem a teljesítménynek, sem a motivációnak. Fenyegetésként éli meg a gyerek. Igen, tudom. Vannak, akik ezzel a nevelési módszerrel nőttek bele a sportba és lettek bajnokok. És vannak olyanok is, akik emiatt távolodtak el a sporttól, pedig lehetettek volna bajnokok!

Könnyen mondunk meggondolatlanul hasonló megjegyzéseket, mert ezen nőttünk fel, ez van a zsebünkben. Azonban, ha valóban törődni szeretnél tanítványoddal, és fontos számodra az is amit érez, érdemes ezeket a megnyilvánulásokat kerülni, vagy ÁTKERETEZNI. Ugyanez az üzenet, pozitív változatban, konkrét instrukciókkal, a sportoló által is elképzelhető pozitív kimenetellel igazi támogató tanács lehet: „Ha figyelsz a lábadra, -ha magasabbra ugrasz, -ha erőteljesebb a kezed, menni fog, -meg tudod csinálni, -precízebb leszel, stb.!

Míg az előző üzenet visszatart, elkerülésre késztet, szorongást okoz, lélekromboló hatású, addig az átkeretezett változat motivál, biztat, támogat, kihívást ébreszt, lelkesít. Növeli az önbizalmat, a képes vagyok tudatot. A lehetséges jó megoldásra irányítja a figyelmet, ezáltal növeli a teljesítményt. Ez a külső motiváló hozzáállás erősen hat a belső motivációra, amit a sportoló ilyen támogató közegben hosszú távon fenn tud tartani.

Balog Edina Anna írása

Sportcoaching témában ingyenes tartalmakat, szakmai cikkeket osztunk meg és online workshopokat tartunk a Kamasztér Alapítvány „Fejben dől el” Facebook csoportjában, ahova szeretettel várunk.

Ha érdekelnek az egészséges sporttolással kapcsolatos mentális témák vagy szeretnél többet tudni a sportcoaching pozitív lelki hatásairól, vedd fel velünk a kapcsolatot.

Közérdekből nyilvános adatok

Hivatalos név: Kamasztér Alapítvány. Közhasznú szervezet.

Alapító: Dr. Pozsonyi László.

Az alapítvány kezelő és legfőbb szerve az 5 tagú kuratórium.

A kuratórium elnöke: Balog Edina Anna.

A kuratórium titkára: Szedlák Gábor.

A kuratórium tagjai: Duhajné Kiss Ilona, Molnár Árpádné, Benda Károly.

Az alapítvány székhelye és posta címe: 1035 Budapest, Szél utca 3-5 fszt. 20-21.

Adószám: 18112670-1-41.

Bankszámlaszám: 11703006-20069823-00000000.

Bírósági nyilvántartási szám: 8896

Az alapítvány alaptevékenysége a játékon keresztüli készség-, és képesség fejlesztés. Közvetlen célcsoportja a 12-29 év közötti fiatalok. Közvetett célcsoportja a szülők és a pedagógusok. Országosan működő szervezet vagyunk. Tevékenységeinket kihelyezett helyszíneken, illetve a Budapesten található tehetségpontunkban végezzük, melynek címe: 1051 Budapest, Zrínyi utca 5. negyedik emelet 407-es szoba. Tevékenységét önkéntes munkavállalással végzi. Közérdekű önkéntes nyilvántartási szám: 7969.

Éves közhasznúsági jelentések: Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény és a civil szervezetek gazdálkodása, az adománygyűjtés és a közhasznúság egyes kérdéseiről szóló 350/2011. (XII.30.) Korm. rendelet alapján készült közhasznúsági jelentéseink. 2014, 2013, 2012, 2011, 2010

Dokumentumok

Alapító okiratunk a 2014. március 15-én hatályba lépő új Polgári Törvénykönyv szabályai (74/A-74/F.§-ai) alapján készült. A törvényi rendelkezések szerint az alapító okiratunk 2014. március 8-án módosításra került, mely módosítás 2014. 10. 22-ével emelkedett jogerőre.

Alapító okiratunk a 2014. március 15-én hatályba lépő új Polgári Törvénykönyv szabályai (74/A-74/F.§-ai) alapján készült. A törvényi rendelkezések szerint az alapító okiratunk 2014. március 8-án módosításra került, mely módosítás 2014. 10. 22-ével emelkedett jogerőre.