Online lelki segítségnyújtás fiataloknak
Ezt az ingyenes online szolgáltatást azzal a céllal hoztuk létre, hogy a fiatalok mindennapi nehézségeiben tudjunk támogatást nyújtani. A Támasztér chatponton teret adunk, hogy elmondhasd, ha gondod van. Meghallgatunk, figyelünk rád, biztosítjuk számodra a tartalmas beszélgetéshez szükséges időt. Pszichológusaink, képzett szakembereink segítő beszélgetést folytatnak veled és ha szükségesnek látják tovább irányítanak a megfelelő ellátás irányába. A Te döntésed, hogy ezt elfogadod vagy sem! Nekünk az a fontos, hogy minden támogatást megkapj, amire szükséged van.
Úgy is mondhatnánk, hogy villámhárítóként működünk:
- Nálunk nem kell időpontot kérni, és időpontra várni. Azonnal tudunk foglalkozni veled az ügyeleti időnkben bármikor, azaz munkanapokon 15-20 óráig.
- Nem kérünk elérhetőséget, sem személyes adatokat. Olyan profilról jelentkezel be amilyenről akarsz. Nem nézünk utána, nem kérdezünk rá. Csak azzal foglalkozunk, amit elmondasz nekünk.
- Nem szükséges szülői beleegyezést hozni. Mivel anoním is lehet velünk beszélgetni, nem fog rólad semmilyen személyes információ kiderülni. Ennek okán a szülői beleegyezés jogosultságát veszti.
- Nem értesítjük a rendőrséget, sem más hivatalt. Azért vagyunk, hogy elmondhasd. Nem ítélkezünk. Azért vagyunk, hogy legyen kinek elmondani, legyen kivel megbeszélni, legyen kitől támogatást kérni. Szakembereink segítenek a számodra legmegfelelőbb megoldást megtalálni.
A Támasztér @chatponton bátran és tabuk nélkül csetelhetnek a tizenévesek kérdéseikről, problémáikról és gondolataikról, hozzáértő segítőkkel.
Minden hétköznap 15:00 – 20:00-ig várjuk megértéssel és bizalmas támogatásunkkal a chaten a fiatalokat!
Figyelünk, támogatunk, beszélgessünk
Chatponton történt...
Bianka azzal kereste fel a csetpontot, hogy nehezen kezeli a tanulással kapcsolatos stresszt. Szeretne jó eredményeket elérni az iskolában, de tanulás közben nehezen koncentrál a szorongató gondolatok miatt. Először átbeszéltük, hogy miért is fontos neki, hogy mindig kiemelkedően teljesítsen, majd elmesélte, hogyan szokott tanulni egy-egy számonkérésre. A beszélgetés során Bianka felismerte, hogy egy dolgozat eredménye nem biztos, hogy olyan fontos, mint korábban gondolta. Felvetettünk néhány stresszoldó gyakorlatot, mint a légzésgyakorlatok vagy a teendő-naptár. Ezek után beszélgettünk arról is, hogy mennyire megterhelőek, nemcsak a testnek és az elmének, de a léleknek is az iskola elvárások. A beszélgetés végén azt jelezte vissza számomra, hogy bárhogy is alakul a számonkérés, már sokkal kevésbé izgul.
Bianka később ismét felkereste a csetpontot, és azt mondta, hogy ugyan néha még mindig izgul a nehezebb dolgozatok előtt, de sokkal jobban tud koncentrálni a tanulnivalóra, mint korábban.
Bori, utolsó éves középiskolás azzal keresett fel minket, hogy vissza kell mennie a régi általános iskolába és fél: pánikrohama lesz. A beszélgetés közben elmesélte, hogy az általános iskola évei alatt nem csupán szavakkal, de tettekkel is bántották társai, így vannak helyek az iskola falain belül, melyre még visszagondolnia is nehéz. A beszélgetésünk alatt felismerte, hogy nem az épület az, ami egykor fájdalmat okozott neki, hanem az emberek, akik azonban már nem lesznek ott, mikor visszalátogat.
Átbeszéltünk néhány lehetséges módszert is, ha mégis eluralkodna rajta a pánik, melyek közül néhányat már ő maga is ismert és használt, csak meg kellett erősíteni benne, hogy bátran vegye őket elő.
Fanni fiatal felnőtt, többször megkeres minket, ha elbizonytalanodik, vagy döntési helyzet előtt áll. Legutóbb azzal jelentkezett be, hogy pár napja aggasztja valami. Elmesélte, hogy az udvarlójának van egy barátja, aki nagyon vonzó és azt vette észre magán, hogy nőként erre felfigyelt. Nem szeretne tőle az égvilágon semmit, mégis lelkiismeret-furdalása van, hogy ezzel a hirtelen megjelenő érzésével esetleg elárulta az udvarlóját. Fanninak abban segítettem, hogy először is tisztázza magában, pontosan mit érez a fiatalember iránt és mit jelent számára a megcsalás. Megfogalmazta, hogy nem szeretne az illetőtől semmit, az udvarlóját szereti, fizikai megcsalásról pláne szó sincs, a bűntudatot az okozta, hogy bizonytalan volt abban, erkölcsi szempontból hol van a határ. Ezen a ponton visszajeleztem felé, hogy nagyon kifinomult a “belső jelzőrendszere”, ami egy riasztást adott le, amikor megszületett benne egy érzés. Kértem Fannit, hogy gondolja át, vajon ez egy “éles” riasztás volt, vagyis arra hívta fel a figyelmét, ha nem változtat, akkor a megcsalás irányába halad, vagy ez egy olyan jelzés volt, ami segít neki felismerni, éppen milyen érzelmek , gondolatok zajlanak benne. Ugyanis az ellen nem tehetünk semmit, hogy megszületik bennünk egy érzelem, viszont hogy mit kezdünk ezzel az érzelemmel arra már van ráhatásunk és így felelősségünk is. Fanni a beszélgetésünk végére tisztázni tudta magában, milyen érzelmi folyamatok zajlottak le benne és ez végül megnyugtatta őt azzal kapcsolatban is, kell-e lelkiismeret-furdalása legyen vagy csak megszületett benne egy érzelem, amit képes kézben tartani és a megfelelő helyen kezelni.
Gábor azért keresett meg minket, mert félelmei vannak a jövővel kapcsolatban, de nem tudja megfogalmazni pontosan, mitől fél. Javasoltam neki, hogy küldje el azokat a zenéket, melyeket gyakran hallgat, hisz általában azért hallgatunk zenét különösen kamaszkorban, mert olyan témákat dolgoznak fel, amelyek bennünket is foglalkoztatnak, illetve a zenészek megfogalmazzák, kiéneklik azokat az érzéseket, amik bennünk is mocorognak, de nem merjük kifejezni, vagy nem tudjuk mi ként fejezzük ki. Átbeszéltük, melyik zene, melyik aspektusa vonzó számára. Gábor felismerte, hogy azért hallgatja a választott zenéket, mert a felnőttévállás témáját jelenítik meg, ami őt is foglalkoztatja már egy ideje. Beszéltünk róla, hogy természetes a felnőtté válás kérdése iránti érdeklődése, és nincs ezzel egyedül, a legtöbb kamasz foglalkozik a kérdéssel. Hiszen már csak egy lépcső van hátra a felnövésig.
Gábor a beszélgetésünk végére rájött, vannak a felnőttévállásnak pozitív és negatív oldalai, illetőleg megtanult olyan technikákat, amelyek segíthetnek saját érzelmeinek beazonosításában, annak megértésében, milyen hatással van a zene érzelmi állapotára. Pl. zenei naplózás: javasoltam, nevezzen ki egy naplót, amelybe azokat az érzéseket jegyzi fel, amelyek az épen hallgatott zene kelt benne. illetve az érzelmi playlist, ami során készíthetünk olyan Playlisteket, amik különböző érzelmi állapotokat (öröm, szomorúság, harag) tartalmaznak.
Chatpontunkat adományokból tartjuk fenn. Köszönjük ha támogatsz minket!
Néhány példa amiről érdemes tudni:
Ha a chatnél mélyebb beszélgetésre vágysz, kérhetsz személyes coachingot, melyet valamely online platformon (Google Meet vagy Discord) hozunk létre, ahol a segítő pszichológussal látjátok és halljátok egymást.
Projektünk elnyerte a Tesco “Ön választ, mi segítünk” programjának támogatását. Melyet kiemelten a Budapest III. kerületi fiatalok nagyobb számú elérésére fordítottuk.