Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Figyelem fajtái a sportban

Minden sportágnak megvan a jellemző figyelmi iránya.

Csapatsportoknál vagy öttusázóknál szélesebb fókuszra van szükség, mert különböző típusú jelzőingerre kell odafigyelnie a sportolónak. Párbajtőrnél, tenisznél szűkebb fókuszú figyelemre van szükség.
Van úgy, hogy a figyelmet befelé kell irányítani pl. érzésekre, gondolatokra. Vagy kifelé: például labdára, ellenfélre.

Ezek a figyelemfajták mindenféle variációban előfordulnak.

Figyelem fajtái a sportban

Szűk fókuszú belső irányú figyelem:

belső állapot monitorozása.

Például futásnál amikor a sportoló a légzéstechnikára figyel. Itt arra van szüksége, hogy az oxigénfelhasználást optimumra állítsa, ezért figyel a ritmusra, ami a megfelelő tempót biztosítja.

Itt minden külső irányból érkező inger zavaró lehet. Vagy a holtponton a gondolataira figyel, hogy átlendítse magát tudatosan rajta. 

  • úszás, futás, evezés, kajakozás
Figyelem fajtái a sportban

Szűk fókuszú külső irányú figyelem:

külső ingerekre való figyelem.

Például egy küzdősportban, amikor a sportoló kivár, várja az ellenfél támadását és arra reagál.

Itt minden más külső vagy belső jelzés megzavarná ezért azokat figyelmen kívül hagyja. 

  • íjászatban, lövészet
Figyelem fajtái a sportban

Széles fókuszú külső irányú figyelem:

helyzetek előkészítésénél használjuk.

Például egy futball játékos amikor minden a pályán történő információra szüksége van, ezeket begyűjti és ez alapján dönt. 

  • ökölvívásban, birkózás, vívás

Széles fókuszú belső irányú figyelem:

ez egy mentális állapot.

Például amikor a sportoló minden apró mozdulata, gondolata befolyásolja a gyakorlat kimenetelét. 

  • torna, ritmikus gimnasztika, műugrás, műkorcsolya

Mindegyikben közös, hogy csak a jelenre koncentrálunk, még akkor is ha múltbéli tapasztalatot hozok be segítségül. Az itt és most -ban lenni azt jelenti, hogy nem gondolkodom azon, hogy az adott helyzetben mit rontottam el? (visszafelé) És nem gondolkodom azon, hogy mi fog történni, ha nem jön össze, amit tervezek (előre)

Michael Jordan: hogy „miért gondoljak arra, ami még meg sem történt”

 

Balog Edina Anna írása

Sportcoaching témában ingyenes tartalmakat, szakmai cikkeket osztunk meg és online workshopokat tartunk a Kamasztér Alapítvány „Fejben dől el” Facebook csoportjában, ahova szeretettel várunk.

Ha érdekelnek az egészséges sporttolással kapcsolatos mentális témák vagy szeretnél többet tudni a sportcoaching pozitív lelki hatásairól, vedd fel velünk a kapcsolatot.

Közérdekből nyilvános adatok

Hivatalos név: Kamasztér Alapítvány. Közhasznú szervezet.

Alapító: Dr. Pozsonyi László.

Az alapítvány kezelő és legfőbb szerve az 5 tagú kuratórium.

A kuratórium elnöke: Balog Edina Anna.

A kuratórium titkára: Szedlák Gábor.

A kuratórium tagjai: Duhajné Kiss Ilona, Molnár Árpádné, Benda Károly.

Az alapítvány székhelye és posta címe: 1035 Budapest, Szél utca 3-5 fszt. 20-21.

Adószám: 18112670-1-41.

Bankszámlaszám: 11703006-20069823-00000000.

Bírósági nyilvántartási szám: 8896

Az alapítvány alaptevékenysége a játékon keresztüli készség-, és képesség fejlesztés. Közvetlen célcsoportja a 12-29 év közötti fiatalok. Közvetett célcsoportja a szülők és a pedagógusok. Országosan működő szervezet vagyunk. Tevékenységeinket kihelyezett helyszíneken, illetve a Budapesten található tehetségpontunkban végezzük, melynek címe: 1051 Budapest, Zrínyi utca 5. negyedik emelet 407-es szoba. Tevékenységét önkéntes munkavállalással végzi. Közérdekű önkéntes nyilvántartási szám: 7969.

Éves közhasznúsági jelentések: Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény és a civil szervezetek gazdálkodása, az adománygyűjtés és a közhasznúság egyes kérdéseiről szóló 350/2011. (XII.30.) Korm. rendelet alapján készült közhasznúsági jelentéseink. 2014, 2013, 2012, 2011, 2010

Dokumentumok

Alapító okiratunk a 2014. március 15-én hatályba lépő új Polgári Törvénykönyv szabályai (74/A-74/F.§-ai) alapján készült. A törvényi rendelkezések szerint az alapító okiratunk 2014. március 8-án módosításra került, mely módosítás 2014. 10. 22-ével emelkedett jogerőre.

Alapító okiratunk a 2014. március 15-én hatályba lépő új Polgári Törvénykönyv szabályai (74/A-74/F.§-ai) alapján készült. A törvényi rendelkezések szerint az alapító okiratunk 2014. március 8-án módosításra került, mely módosítás 2014. 10. 22-ével emelkedett jogerőre.