Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gyakran előfordul, hogy kihoz a sodrunkból a gyerek viselkedése és hiába szólunk, utasítjuk rendre, mégsem változtat, sőt annál inkább folytatja, a kamasz gyerek pedig egyszerűen faképnél hagy minket, legrosszabb esetben vissza is szól. Ilyenkor nem értjük, mit nem ért, még dühösebbek leszünk és még nagyobb nyomatékkal mondjuk mit is szeretnénk. „Hagyj már békén kérlek”, „Befognád végre a szád?”, „Nem hiszem el, hogy képtelen vagy nyugton maradni”, „Muszáj így ordíttatnod a tévét?”, „Mit kell ennyit tökölni?”, „Mozdulj már meg!” Minden jó szándékunk ellenére ezek a mondatok sértik a gyerek önérzetét. Vádló, fenyegető üzenetük van, bántanak, támadnak. Rossznak, hibásnak, elviselhetetlennek minősítenek, ellenállást váltanak ki, védekezésre kényszerítik a gyereket. Nem érjük el a célunkat vele, ha mégis az csak a megfélemlítés miatt lesz. Ha igazán eredményt szeretnénk elérni, nemcsak a feszültséget levezetni, érdemes az én üzenettel próbálkozni.

Az én üzenet egy olyan módszer, aminek segítségével elmondhatom a másiknak, hogy mi a bajom, mégsem bántom meg, nem kockáztatom a kapcsolatom. Nyílt, vállalható, őszinte megnyilvánulást tesz lehetővé számomra. Félreértés ne essék, ez nem bájcsevegés! Nem tünci-münci anyuci leszek amikor így beszélek. Az én üzenet alkalmas arra, hogy jól megmondjam a magamét, kulturáltan, udvariasan. Lényege, hogy magamról beszélek. Azt mondom el a másiknak, engem hogyan érint az ő viselkedése. Nem korholom le, nem ítélkezek, hanem elmondom, hogy nekem mi a bajom, velem mi van. Azaz egyesszám első személyben beszélek, az érzéseimet, igényeimet fogalmazom meg. Például így: „Elfáradtam, szeretném végig gondolni a dolgomat, szükségem van egy kis nyugalomra.”, ”Nem hallom mit mond a testvéred, pedig annyira szeretném tudni mi történt vele a suliban”.

Ebből pontosan tudja mit szeretnék, mi a bajom a helyzettel és mit tud tenni a megoldás érdekében, utasítás, kioktatás, szidás, kritizálás nélkül. Az agresszív, erőszakos, hatalmi megnyilvánulások helyett, érdemesebb önérvényesítésre én-üzenetet használni, mert ez utóbbi együttműködést kezdeményez, érzékenyít, konszenzust keres. Az én üzenettel úgy beszélek a saját érzéseimről, igényeimről, hogy értük teljes mértékben vállalom a felelősséget. Azaz nem hibáztatom a másikat és nem éreztetem vele, hogy miatta érzem magam rosszul. Az én üzenet egy őszinte, hiteles megnyilatkoztatás. Az ilyen fajta kommunikáció segíti a megértést, az együttműködést, építi a kapcsolatot. És nem utolsó sorban fejleszti a gyermek érzelmi intelligenciáját. Használjátok bátran!

Ha szeretnéd elsajátítani ezt a technikát jelentkezz gyakorlatorientált online képzésünkre. Várjuk érdeklődésed!

Közérdekből nyilvános adatok

Hivatalos név: Kamasztér Alapítvány. Közhasznú szervezet.

Alapító: Dr. Pozsonyi László.

Az alapítvány kezelő és legfőbb szerve az 5 tagú kuratórium.

A kuratórium elnöke: Balog Edina Anna.

A kuratórium titkára: Szedlák Gábor.

A kuratórium tagjai: Duhajné Kiss Ilona, Molnár Árpádné, Benda Károly.

Az alapítvány székhelye és posta címe: 1035 Budapest, Szél utca 3-5 fszt. 20-21.

Adószám: 18112670-1-41.

Bankszámlaszám: 11703006-20069823-00000000.

Bírósági nyilvántartási szám: 8896

Az alapítvány alaptevékenysége a játékon keresztüli készség-, és képesség fejlesztés. Közvetlen célcsoportja a 12-29 év közötti fiatalok. Közvetett célcsoportja a szülők és a pedagógusok. Országosan működő szervezet vagyunk. Tevékenységeinket kihelyezett helyszíneken, illetve a Budapesten található tehetségpontunkban végezzük, melynek címe: 1051 Budapest, Zrínyi utca 5. negyedik emelet 407-es szoba. Tevékenységét önkéntes munkavállalással végzi. Közérdekű önkéntes nyilvántartási szám: 7969.

Éves közhasznúsági jelentések: Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény és a civil szervezetek gazdálkodása, az adománygyűjtés és a közhasznúság egyes kérdéseiről szóló 350/2011. (XII.30.) Korm. rendelet alapján készült közhasznúsági jelentéseink. 2014, 2013, 2012, 2011, 2010

Dokumentumok

Alapító okiratunk a 2014. március 15-én hatályba lépő új Polgári Törvénykönyv szabályai (74/A-74/F.§-ai) alapján készült. A törvényi rendelkezések szerint az alapító okiratunk 2014. március 8-án módosításra került, mely módosítás 2014. 10. 22-ével emelkedett jogerőre.

Alapító okiratunk a 2014. március 15-én hatályba lépő új Polgári Törvénykönyv szabályai (74/A-74/F.§-ai) alapján készült. A törvényi rendelkezések szerint az alapító okiratunk 2014. március 8-án módosításra került, mely módosítás 2014. 10. 22-ével emelkedett jogerőre.